Zlatá stezka Českého ráje

Ultra výzva a dálková turistická trasa v Českém ráji

Červená turistická značka, 118 km a 3000 metrů převýšení

Celá trasa je díky turistickému značení Klubu českých turistů výborně vyznačena. Klikatí se celým Českým rájem, prochází jeho hlavními oblasti a ukazuje většinu hlavních památek a přírodních zajímavostí.

O výzvě

Zlatou stezku stezku můžeš zdolat ve dvou směrech. Start v Jičíně s cílem v Mladé Boleslavi nebo v opačném směru. Můžeš si vybrat ze dvou kategorií. 

  • Běžec s limitem 24 hodin
  • Turista s limitem 120 hodin

Po úspěšném absolutování se staneš členem Klubu Zlaté stezky.

Trasa

Trasa je značena červenou turistickou značkou. 

Start Valdštejnovo náměstí, Jičín – vrch Tábor – Skuhrov – Kozákov – Koberovy – Malá Skála – Frýdštejn – Dolánky – Turnov – Valdštejn – Hrubá Skála – Vidlák – Trosky – Nebákov – Libošovice – Kost – Příhrazy – Drábské světničky – Valečov – Mnichovo Hradiště – Klášter – Klokočka – Bakov nad Jizerou – Debř – Mladá Boleslav – cíl Staroměstské náměstí, Mladá Boleslav.

Nebo v opačném směru.

Pravidla

Pro absolvování Zlaté stezky v rámci této výzvy je nutné dodržovat pravidla.

Dodržet limit

Běžci do 24 hodin, turisti do 120 hodin

Respekt k okolí

Dodržovat pravidla chování v Chráněné krajiné oblasti Českého ráje. Respektovat sebe a okolí.

Po vlastních

Zdolání trasy musí být provedeno pouze za užití vlastní síly a po vlastních končetinách. Není dovoleno využívat jakýkoliv dopravní prostředek.

Zdolej Zlatou stezku Registruj se!

Pokus o zdolání ultra výzvy Zlaté stezky je nutné se předem přihlásit prostřednictvím formuláře zde na webu.

Klub

Zlaté stezky

Každý, kdo úspěšně zdolá Zlatou stezku, se stane členem Klubu Zlaté stezky v dané kategorii.

Členem klubu je každý běžec, který zvládne proběhnout Zlatou stezku do 24 hodin. A každý turista, který si cestu rozdělí na více dní, jde i s přespání a vše zvládne do 5 dní (120 hodin).

FAQ

Je nějaké povinné vybavení?

Ne, povinné vybavení není. Každý účastník jde výzvu na vlastní nebezpečí, každý zodpovídá sám za sebe.

K doporučenému vybavení patří plně nabitý mobilní telefon se staženými aplikacemi mapy.cz a zachranka. 200-300 Kč v hotovosti pro nákup potravin, pro vícedení turisty poměrně více. Kvalitní obuv a příruční osobní lékárničku.

 

Musím jít, běžet, stále se stejným vybavením?

Ne, nemusíš. Věci můžeš dle potřeby měnit. Vybavení můžeš přijmout i od své podpory na trase nebo si nějaké cestou koupit. Základní podmínkou je dodržet trasu, zvládnout to po svých a stihnout daný časový limit. A udržovat vždy a všude pořádek a nezanechávat nikde žádné odpadky.

 

Mohu použít hůlky?

Ano, trekinkové turistické hůlky nebo trailové běžecké hůlky můžeš použít.

Nesmíš využít kolo, koloběžku, in line brusle a jiný dopravní prostředek.

 

Dá se po cestě doplnit voda, koupit potraviny?

Ano, po celé trase je mnoho možností, kde se koupit něco k občerstvení. Mimo letní sezonu si ale raději dopředu ověřte otevírací dobu. Přehled hlavních možností, kde doplnit vodu a potraviny najdete v článku: Voda a občerstvení na Zlaté stezce

Mohu sejít z trasy?

Ano. Pro prohlídku památek a jiných zajímavostí nebo pro nákup potravin je možné se odchýlit od červené značky. ale následně je nutné se vrátiz na toto místo a odtud pokračovat dál. Vše je popsáno v pravidlech.

Mohu vyrazit i bez registrace?

Ne, pokud chceš být členem klubu jako ostatní.

Ano, na stezku může vyrazit každý a jít dle vlastních pravidel, ale nebude členem klubu.

Prosím, registruj se. chceme založit a udržet tradici dálkové trasy Zlatí stezka Českého ráje a každý úspěšný registrovaný účastník se stává historií této krásné stezky. Registrace je zde.

Musím běžet nebo jít celou cestu sám?

Nemusíš. Na ruzných úsecích tě mohou doprovázet tvý přítelé, kamarádi. Ale ty jdeš celou trasu a po svých smile Můžete také zdolat celou výzvu Zlaté stezky ve dvou, ve třech nebo ve větší partě a stát se společně členy klubu. V průběhu výzvy je možné přijmout od podpory občerstvení nebo náhradní vybavení.

Reporty

ze Zlaté stezky

Bylo to krásně náročný

Bylo to krásně náročný

Katka a Naty Turkovi a s nimi dvě psí holky se na turistický přechod Zlaté stezky vydaly ve směru z Mladé Boleslavi.  Start v Mladé Boleslavi byl v pátek 23.9. cca v 8.00 a do Jičína dorazily v neděli 25.9. v 19.30.  Zhodnocení po dokončení bylo stručné, ale...

Zlatá stezka pro Kačenku 

Zlatá stezka pro Kačenku 

Katka a Darina spojily svůj přeběh Zlaté stezky Českého ráje s dobročinnou sbírkou, podobně jako Bára na jaře. Myslím, že to je od holek skvělý nápad a určitě dobrá inspirace do budoucna pro ostatní.  Na začátku byl jasný plán (cituji s FC události):   Pokusíme se...

Zlatá stezka Českého ráje

R

Dálková turistická trasa

R

Ultra běžecká výzva

R

118 km, 3000 m+

R

Červená turistická značka

R

Zážitky, výkon, památky a krásy přírody