Kniha: Putování Zlatou stezkou Českého ráje

Několik knížek o Českém ráji již vyšlo, šlo často o turistické průvodce nebo různé tipy na výlety po Českém ráji. Nyní se objevila nová kniha, která popisuje Zlatou stezku Českého ráje. Nejde ale jen o suchý popis míst na trase této dálkové turistické výzvy, ale jde do hloubky, hledá v historii, všímá si detailů.

Navíc navazuje na další dvě knihy o Českém ráji: Příběhy rozhleden Českého ráje (2018) a Příběhy skalních vyhlídek Českého ráje (2019). Autorům a nakladatelství se tak povedla unikátní trilogie o Českém ráji.

Představme si tyto krásné knihy.

Putování Zlatou stezkou Českého ráje

Putování Zlatou stezkou Českého ráje

  • Autoři: Jan Pikous, Marek Řeháček
  • Nakladatel: Nakladatelství Petr Polda 2021
  • Počet stran: 288

kde koupit: Kosmas.cz | toulavecteni.cz

Anotace:

Kniha Putování Zlatou stezkou Českého ráje je výsledkem několikaletého putování spisovatele Marka Řeháčka a fotografa Jana Pikouse po trase současné Zlaté stezky i po zaniklých úsecích této fenomenální cesty vyznačené KČT roku 1937.

Boleslavský hrad, židovské hřbitovy, Putna, Zvířetice, Klokočka, Klášter Hradiště, Švermova hrobka, Valečov, třešňové sady, Nebákov, Kost, Prachovské skály, Trosky, Hrubá Skála, Kopicův statek, Valdštejn, Hlavatice, Turnov, Dlaskův statek, Frýdštejn, Kalich, Kozákov, Riegrova stezka, Tábor, Kumburk, Bradlec, Železnice, Valdice, Milohlídka, Valdická brána a náměstív Jičíně.

Tolik krásných míst je zde popsáno, včetně často neznámých detailů. Autoři si ale všímají nejen přírodních krás, památek a zajímavostí, ale i hlubšího významu této pouti pro pojem češství, a to jak v jeho vřelé a naivní podobě v 19. století, tak i jeho v dnešním, poněkud bezradném, pojetí. Publikace vytváří trilogii s předchozími publikacemi stejných autorů – Příběhy rozhleden Českého ráje (2018) a Příběhy skalních vyhlídek Českého ráje (2019). Vznikla také na stejném konceptu: popisování cesta a míst v krajině je prováděno spíše reportážní formou, hojně jsou citováni především předváleční autoři, kteří se Českému ráji věnovali. Text je, coby do jisté míry osobní zpověď spisovatele poutníka, prokládán zážitky, pocity a úvahami. Nezapomíná se ani na pověsti, lidové umění
i třeba výtvarníky, kteří s Českým rájem spojili svoji tvorbu. Jedná se tedy o jakýsi svérázný průvodce či cestopis, který svým členěním na sedm částí (Mladoboleslavsko, Mnichovohradišťsko, Prachovské skály, Turnovsko, Maloskalsko, Riegrův kraj, Jičínsko) navazuje na nejstaršího průvodce po Zlaté stezce vydaného KČST  v roce 1937.

Autor textu čerpal vědomosti z řady pramenů, včetně dobových průvodců, historických novin a časopisů i půvabných textů od Václava Durycha, Zdenko Josefa Pryla, Josefa Pekaře, Josefa Vítězslava Šimáka, Josefa Kafky a dalších. Četné údaje z historie, archeologie či etnografie a dalších oborů jsou přejaty vesměs ze sekundárních pramenů a v textu jsou využity pouze pro dokreslení celkového dojmu z putování. Mnoho informací je publikováno pro současné čtenáře úplně poprvé a čtení tak může činit zajímavým i pro opravdové znalce Českého ráje. Kniha Putování Zlatou stezkou Českého ráje je tak určena nejen milovníkům malebné krajiny Českého ráje, ale je napsána i pro citlivé poutníky z celé republiky toužící najít na této české národní trase mezi Mladou Boleslaví, Turnovem a Jičínem stopy svojí vlastní identity.

Kniha tvoří trilogii s publikacemi stejných autorů – Příběhy rozhleden Českého ráje (2018) a Příběhy skalních vyhlídek Českého ráje (2019)

Příběhy rozhleden Českého ráje

  • Autoři: Jan Pikous, Marek Řeháček, Petr Kurtin
  • Nakladatel: Nakladatelství Petr Polda 2020
  • Počet stran: 208

kde koupit: Kosmas.cz | toulavecteni.cz

Anotace: Publikace Příběhy rozhleden Českého ráje je další z knih popisujících rozhlednovou krásu a krajinu v oblastech bývalého Severočeského kraje, navazuje na již vydané tituly Příběhy jizerskohorských rozhleden (2011), Příběhy lužických rozhleden (2012), Příběhy rozhleden Českosaského Švýcarska (2015). Tentokrát jsou představeny cca dvě desítky vyhlídkových věží v jižní části Libereckého kraje a bez­prostředním okolí – v oblasti Českého ráje. Kniha neuvádí toliko technická data vztahující se k jednotlivým rozhlednám coby svébytným technickým památkám, tolik typickým pro severní Čechy, ale je lyricky pojaté texty jsou především návodem na výlety a poznávání krajiny, vhodné předně pro rodiny s dětmi, seniorské skupiny a další nenáročné turisty. U každé vyhlídkové věže je představeno místo, kde se nachází, historie jejího vzniku, lyrický popis okolí vč. nejrůznějších příběhů a pověstí. Text je doprovozen nejen soudobými fotografiemi, ale také historickými pohlednicemi, obrázky či obdobnými materiály.

Příběhy skalních vyhlídek Českého ráje

  • Autoři: Jan Pikous, Marek Řeháček, 
  • Nakladatel: Nakladatelství Petr Polda 2019
  • Počet stran: 224

kde koupit:  toulavecteni.cz

Anotace:

Knížka Příběhy skalních vyhlídek Českého ráje začala zcela přirozeně vznikat jako jakýsi očekávaný výsledek poznání autorů publikace Příběhy rozhleden Českého ráje vydané roku 2018, že každý, kdo prochodí Český ráj, sezná, že je to krajina skalním vyhlídkám zaslíbená. A tak museli dohnat i pro ně překvapivý nedostatek, že žádná samostatná publikace o českorájských místech dalekého rozhledu doposud nevznikla.

V knize o 240 stranách je popsáno, či v některých případech alespoň zmíněno, okolo šesti desítek vyhlídkových míst na skalách v překrásném území mezi Jičínem, Semily, Turnovem, Mnichovým Hradištěm a Sobotkou. Najdeme zde tradiční a známé lokality jako je Zahrádka pod Pantheonem, Vyhlídka Českého ráje v Prachovských skalách či Mariánská vyhlídka, ale i zapomenuté vyhlídky Markovu, Seifertovu či Liebiegovu. Klasické vyhlídky se zábradlím autoři doplnili i místy se zajímavým či zcela fascinujícím rozhledem – tak se v knize poněkud nesystémově objevuje i Vyskeř, Mužský či Tibetský altán v Kacanovech.

K mnoha místům se podařilo dohledat údaje o vzniku, mecenáších i osobách, po nichž byla vyhlídková místa pojmenována. Text Marka Řeháčka je tentokrát hojně obohacen i citáty z dobových knih a tisku, často knižně doposud nepublikovaných a běžnému turistovi tedy nedostupných. Vyprávění tradičně doprovázejí fotografie Jana Pikouse, který se zase snaží čtenářům ukázat nejen známé krásy skalních vyhlídek, ale i jejich skvělou náladu v časech zimy či mlh, s nimiž nebývá silný turistický zážitek obvykle spojován

Tipy na vybavení

Kdo to zde píše

O tento web a blog s radostí pečuje Michal.

Běžec, raději dál  a výš a v terénu, než jen na chvilku a po městě. Milovník Českého ráje a hor. Píše také osobní sportovní blog www.sportigo.cz

Sledujte: twitter | instagram | facebook | youtube

michal@zlatastezka.com

 

Další články o Českém ráji

Bylo to krásně náročný

Bylo to krásně náročný

Katka a Naty Turkovi a s nimi dvě psí holky se na turistický přechod Zlaté stezky vydaly ve směru z Mladé Boleslavi.  Start v Mladé Boleslavi byl v pátek 23.9. cca v 8.00 a do Jičína dorazily v neděli 25.9. v 19.30.  Zhodnocení po dokončení bylo stručné, ale...

číst více
Zlatá stezka pro Kačenku 

Zlatá stezka pro Kačenku 

Katka a Darina spojily svůj přeběh Zlaté stezky Českého ráje s dobročinnou sbírkou, podobně jako Bára na jaře. Myslím, že to je od holek skvělý nápad a určitě dobrá inspirace do budoucna pro ostatní.  Na začátku byl jasný plán (cituji s FC události):   Pokusíme se...

číst více